3 lutego 2017

Wieliczka – skarb solny

Wieliczka to miasto znane nie tylko ze względu na walor turystyczny – Kopalnię Soli, ale miasto uzdrowisko. Oprócz dostępnej atrakcji zwiedzania słynnej i unikatowej Kopalni Soli, miasto oferuje pobyty sanatoryjne na terenie kopalni, zlokalizowane jest w niej bowiem niedostępne dla turystów zwiedzających obiekt na trasie turystycznej, sanatorium alergologiczne Kinga, zlokalizowane na głębokości 211 metrów. Wieliczka to miasto, które dla turystów przygotowało ofertę turystyczno-krajoznawczą, a uzupełnieniem jej są noclegi przygotowane przez mieszkańców: kwatery prywatne, pensjonaty. Na terenie Wieliczki dobrze rozwinięta pozostaje baza noclegowa {meteor-turystyka.pl}, obejmująca sieć licznych hotelików, hoteli, a także miejsca dobrze rozwiniętej gastronomi – karczmy regionalne, restauracje.

Wieliczka wzmiankowana była już w 1123 roku. Od niemal siedmiuset lat historia tego miasta związana jest z wydobywaniem soli. Prawa miejskie Wieliczka posiada od 1336 roku, w wyniku reformy przeprowadzonej przez króla Kazimierza Wielkiego. Od tego czasu miasto jest uznawane za jedno z najważniejszych miast o charakterze górniczym i pozostało wielkim ośrodkiem handlu solą.

Kopalnia Soli w Wieliczce, jest najstarszą czynną kopalnią soli na świecie, unikatem w skali światowej wpisanym na listę UNESCO. Kopalnia Soli znajduje się na głębokości 330 metrów, powstała w złożu solnym. Sieć kopalni tworzą podziemne korytarze zlokalizowane na 9 poziomach, z ponad 2 tysiącami komór, które w przepiękny sposób są dekorowane rzeźbami solnymi.

Wieliczka to także inny cenny zabytek – Muzeum Żup Krakowskich {wikipedia.org}, stanowiący kolejną atrakcję w skali światowej. Zbiory związane z eksploatacją złóż soli, zabytkowe sztolnie, komory – to wszystko warto zobaczyć, udać się w trasę turystyczną, by 135 metrów pod ziemią nie tylko powdychać jod, ale zachwycić się pięknem białego złota, które tutaj w Wieliczce ma swoją tradycję i szczególne miejsce.

Miasto to także liczne kościółki, wielickie sukiennice, kamieniczki, pałace. Ciekawostką jest tradycja zachowana tutaj do obecnych czasów – każdego roku w poniedziałek wielkanocny można spotkać Siudą Babę (wymazany sadzą mężczyzna). Dając datek zapewnimy sobie pomyślność przez cały rok, a powodzeniem u płci przeciwnej będą cieszyć się zwłaszcza młode dziewczęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>