17 kwietnia 2017

Urocze zakątki Małopolski: Gorlice

Gorlice to małe miasteczko położone w województwie małopolskim w zasadzie nie tak daleko od Krakowa [szczegóły na stronie Gdziekolwiek-Bedziesz], siedziba powiatu gorlickiego oraz stolica Gminy Gorlice. Miejscowość znajduje się tuż przy granicy z Beskidem Niskim, przy czym zachodnia część tego masywu górskiego potocznie jest nazywana Beskidem Gorlickim. Musiałówka [szczegóły na stronie Odyssei] to najwyższy szczyt w Gorlicach, wznosi się na wysokość 379 m n.p.m. i stanowi znakomity punkt widokowy, na który można przedostać się pieszo lub samochodem. Liczba stałych mieszkańców wynosi prawie dwadzieścia dziewięć tysięcy, z czego spora część zajmuje się turystyką i oferuje noclegi turystom. Lokalna baza noclegowa  [szczegóły na stronie Meteora] to wspaniała okazja do wypoczynku w mieście, w którym zatrzymał się czas, tylko czekać, aż wyobraźnia przeniesie człowieka do wieków przeszłych.

Najprawdopodobniej nazwa miasta pochodzi od słowa „gardło” i jest powiązana z rusińsko-łemkowskim słowem „Horłycia”. Inne źródła mówią o tym, że nazwa ma związek z przybyłymi na ten teren osadnikami ze Zgorzelca (w języku niemieckim jest to Görlitz). Jednakże najstarsza nazwa, zapisana przez Jana Długosza, to Gardlicza. Późniejszy kronikarz Marcin Kromer, używał nazwy Gorlicza i to właśnie on wskazywał na powiązanie ze Zgorzelcem. Z zapisków Kromera wynika, że miasto zostało założone w II połowie XIV wieku. Dersław I Karwacjan otrzymał z rąk króla Kazimierza Wielkiego przywilej utworzenia miasta. Z czasem  przechodziło do innych właścicieli, między innymi do rodu Pieniążków herbu Odrowąż, a także do rodziny Rylskich. Gorlice były ważnym ośrodkiem kalwinizmu. Zasadniczo rozwijał się tutaj handel i rzemiosło. W XIX wieku w tym jonie rozwinął się przemysł naftowy. W samych Gorlicach przez kilka lat pracował Ignacy Łukasiewicz, „ojciec” przemysłu naftowego i konstruktor lampy naftowej. Najstarsza na świecie uliczna lampa naftowa jest wizytówką miasta. Tak więc można powiedzieć, że Gorlice to miasto XIX-wiecznych wizjonerów, którzy potrafili zmieniać zastaną rzeczywistość.

Co robić w Gorlicach? W Gorlicach godzinami można podziwiać urodę pozostałości po wiekach przeszłych. Ciekawym miejscem jest Dwór Karwacjanów, założycieli miasta. Najprawdopodobniej pierwotnie pełnił też funkcje obronne. Przez lata ulegał modyfikacjom, niestety podczas I wojny światowej został zniszczony. Obecnie jest obiektem odrestaurowanym i znajduje się w nim Galeria Sztuki. Warto jest wybrać się na spacer do Parku Miejskiego, w którym stoi pomnik zakochanych. Można też udać się na wyprawy po najbliższej okolicy, gdzie cisza i spokój pozwolą odpocząć, a zabytki wzbudzą ciekawość historyczną.

Sopna Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>